Produkty

Którą pompę ciepła wybrać: pompę ciepła monoblok czy pompę ciepła split?

Dodano 27.09.2021

Wybór odpowiedniej pompy ciepła nie należy do najłatwiejszych. Po pierwsze wspomniana technologia, choć istnieje na rynku od pewnego czasu, dla wielu osób jest nowością, o której niewiele wiedzą. Po drugie mnogość rozwiązań, jakie w tym zakresie oferują liderzy sprawia, że nieznajomość poszczególnych instalacji może wywołać mętlik w głowie. Jednym z rozwiązań, jakie można spotkać na rynku są pompy ciepła typu monoblok oraz split. Czym różnią się te dwa rozwiązania? Które wybrać do swojego domu?

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest i w jaki sposób działa pompa ciepła?

  2. Czym charakteryzuje się pompa ciepła typu monoblok?

  3. Czego spodziewać się po pompie ciepła typu split?

  4. Co łączy oba rozwiązania?

  5. Jakie są różnice pomiędzy pompą ciepła monoblok a split?

 


Zależy Ci na stosunkowo tanim ogrzewaniu domu? Chciałbyś wybrać pompę ciepła, jednak nie wiesz, który rodzaj sprawdzi się u Ciebie? Urządzenie typu split czy monoblok? To pytanie spędza Ci sen z powiek? Jeśli tak, jesteś w dobrym miejscu. W dzisiejszym wpisie porównamy bowiem oba rozwiązania, dzięki czemu z pewnością dowiesz się, który produkt jest stworzony dla Twojego domu.

Czym jest i w jaki sposób działa pompa ciepła?

Pompy ciepła to ekologiczne rozwiązania, dzięki którym można ogrzać dom, a także przygotować ciepłą wodę użytkową. Więcej na temat tego czym są i jaka jest ich zasada działania pisaliśmy w artykule: Co to jest pompa ciepła? Jak działają pompy ciepła? Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji się z nim zapoznać, zachęcamy do lektury.

Dziś powiemy tylko tyle, że zasada działania pompy ciepła jest bardzo prosta i opiera się tak naprawdę na trzech krokach:

  1. Pobranie przez urządzenie ciepła pochodzącego z zewnątrz (odpowiednio: powietrza, gruntu lub wody).

  2. Przetworzenie pobranego ciepła.

  3. Dostarczenie ciepła do instalacji grzewczej — w formie ogrzewania lub podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Zarówno pompa ciepła typu split, jak i monoblok oprócz energii cieplnej pozyskanej z zewnątrz, do prawidłowego funkcjonowania potrzebują także energii elektrycznej. Dzięki temu wybrana jednostka jest w stanie podnieść temperaturę powietrza w pomieszczeniach oraz ciepło wody użytkowej do poziomu, który będzie akceptowalny przez mieszkańców danego domu.

Czym charakteryzuje się pompa ciepła typu monoblok?

Pompa ciepła typu monoblok to urządzenie działające na zasadzie powietrze-woda, które składa się z pojedynczej jednostki, która odpowiedzialna jest za transport pozyskanego ciepła i zamianę go na ciepło pozwalające podwyższyć temperaturę w pomieszczeniach, jak i w ciepłej wodzie użytkowej. Jeżeli rozwiązanie zostanie prawidłowo dobrane, będzie ono działało jak klimatyzacja. Oznacza to, że będzie można je wykorzystać także do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów.

Czego spodziewać się po pompie ciepła typu split?

Jest to także pompa ciepła typu powietrze-woda. Czym zatem różni się od swojej poprzedniczki? Otóż decydując się na pompę ciepła typu split użytkownik posiada na wyposażeniu dwa elementy, które tworzą układ, który jest odpowiedzialny za ogrzewanie powietrza i wody użytkowej. Jeżeli urządzenie zostanie odpowiednio skonfigurowane, będzie także chłodziło pomieszczenia.

Co zatem różni, a co łączy oba rozwiązania? Opowiadamy o tym poniżej.

Pompa ciepła monoblok i pompa ciepła split — co łączy oba rozwiązania?

Skoro wiesz już, jak wyglądają obie pompy ciepła, zapewne zastanawiasz się, co je łączy? Pierwszym wspólnym mianownikiem obu rozwiązań jest sposób działania. Oba rozwiązania pobierają ciepłe powietrze, które przekazują do parownika, który pobiera ciepła i oddaje wychłodzone powietrze na zewnątrz.

Kolejną rzeczą, która łączy obie pompy jest ich moc. Jeżeli wybierzesz pompę z wysokim COP będziesz cieszył się jej dużą wydajnością, bez względu na jej rodzaj.

Wszechstronne wykorzystanie to trzeci czynnik, który łączy oba urządzenia. Zarówno pompa typu split, jak monoblok doskonale sprawdzają się przy zasilaniu tradycyjnych instalacji grzewczych (gdzie główną rolę odgrywają kaloryfery), jak również przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego. Obie pompy można także wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej i chłodzenia pomieszczeń.

Jakie są różnice pomiędzy pompą ciepła monoblok a split?

Przyglądając się powyższym podobieństwom można pomyśleć, że różnice pomiędzy pompą typu split i monoblok są niewielkie. Przecież obie pompy działają na podobnej zasadzie, wykorzystują do ogrzania domu i wody instalację typu powietrze-woda, generują podobny poziom hałasu i uzyskują podobne parametry. Nad czym zatem tutaj się zastanawiać? Detale. To one sprawiają, że użytkownik jest w stanie odróżnić jedno rozwiązanie od drugiego i wybrać to, które w 100% będzie spełniało jego potrzeby. Mowa tutaj o 5 zasadniczych obszarach:

  1. Szczegółowa budowa poszczególnych rodzajów pomp ciepła — pompy typu monoblok to pojedyncze urządzenia, które składane są bezpośrednio u producenta, dzięki czemu nie trzeba łączyć w nich poszczególnych podzespołów. Zupełnie inaczej niż przy pompie ciepła typu split, na którą składają się co najmniej dwie części — jednostka wewnętrzna i zewnętrzna. W związku z tym, że element znajdujący się wewnątrz trzeba podłączyć z agregatem znajdującym się na zewnątrz, pompa ciepła typu split wymaga częstszych kontroli szczelności.

  2. Sposób montażu obu pomppompa typu monoblok jest łatwiejsza w instalacji. Można ją zamontować samodzielnie, ponieważ nie wymaga specjalnych uprawnień i przeglądów i kontroli, zupełnie inaczej niż pompa typu split.

  3. Formalności, jaki trzeba załatwić podczas montażu — pompy typu monoblok przysparzają mniej problemów, jeśli chodzi o formalności i konieczność gromadzenia dokumentacji. Urządzenia typu split trzeba regularnie sprawdzać i serwisować, a także zarejestrować.

  4. Koszty — jeżeli zależy Ci na pozornie mniejszych wydatkach, tutaj sprawdzi się pompa typu split, której koszt zakupu jest mniejszy. Warto jednak mieć na uwadze, że późniejsza rejestracja urządzenia i regularne, dość drogie serwisowanie może sprawić, że to rozwiązanie będzie znacznie droższe w utrzymaniu, niż pompa ciepła typu monoblok, która na starcie wymaga większego wkładu, jednak podczas użytkowania nie wymaga poniesienia dodatkowych kosztów.

  5. Osiągane parametry — pompa typu monoblok to urządzenie montowane zazwyczaj na zewnątrz, co oznacza większe straty ciepła. Dzięki temu, że pompy typu split działają w dwóch środowiskach, straty ciepła zazwyczaj są znacznie mniejsze.

Powyższe detale sprawiają, że jedni decydują się na wspomniane wyżej jednoelementowe urządzenia, a drudzy na to, które zbudowane jest z dwóch modułów.

Przeczytaj także:

 

Autor: Aneta Wojtczak

Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl!

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!