Produkty

Na jaki system ogrzewania się zdecydować? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Wolf.

Dodano 30.05.2022

Przed Tobą wybór odpowiedniego systemu grzewczego? Dla wielu osób jest to dziś wyzwanie, ponieważ mamy dostęp do setek rozwiązań i nie do końca zdajemy sobie sprawę, które z nich będzie dla nas najlepsze. Pierwszą wskazówką może być fakt, że nie warto koncertować się tylko i wyłącznie na półkach cenowych, ponieważ do najtańszych rozwiązań należą te, które są powoli wycofywane z rynku tak, jak np. konwencjonalne piece gazowe. Dodatkowo kierując się tylko ceną, narażasz się na późniejsze koszty związane m.in. z potrzebą dogrzania budynku, ponieważ system grzewczy, który został przez Ciebie wybrany, nie jest odpowiednio dopasowany do metrażu domu. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób dopasować system ogrzewania do swojego domu.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie gazowe?
  2. Czy kocioł na olej opałowy się opłaca?
  3. Dlaczego tyle osób korzysta z kotłów na paliwa stałe?
  4. Czy możliwe jest ogrzanie domu kominkiem?
  5. Czy warto zdecydować się na system ogrzewania oparty o odnawialne źródła energii?

Zobacz inne nasze PORADY 


Ogrzewanie gazowe – kiedy warto?

 

Jeżeli Twój dom będzie miał możliwość podłączenia się do sieci gazowej, to najprawdopodobniej inwestycja w piec gazowy będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem. Dodatkowo ogrzewanie gazowe nie chodzi w parze z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Możliwe jest zainstalowanie sterowników pozwalających na wygodne programowanie kotła, dzięki czemu staje się on właściwie bezobsługowym urządzeniem. W ogrzewanie gazowe powinni inwestować zwłaszcza mieszkańcy dużych miast, gdzie wciąż występuje duży problem ze smogiem, którego kocioł gazowy nie generuje.

Kotły gazowe dzielą się na atmosferyczne z otwartą komorą spalania oraz na kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania i to tym drugim należy poświęcić należycie dużo uwagi. Cechują się one o wiele wyższą sprawnością cieplną niż tradycyjne kotły, ponieważ wykorzystują energię cieplną pochodzącą również ze spalin. Różnica pomiędzy sprawnością kotła atmosferycznego a kondensacyjnego wynosi ok. 30%, co ma również swoje odzwierciedlenie w rachunkach za gaz.

Jeżeli brak możliwości przyłączenia do sieci gazowej rozczarował Cię, zawsze możesz skorzystać z butli z gazem lpg, którą można zamontować poza domem. Na rynku znajdziesz szereg firm, oferujących dostawę takich butli. Do pobierania gazu wykorzystuje się takie same urządzenia grzewcze, jak w przypadku gazu ziemnego. Jednak w tym przypadku konieczne może być przezbrojenie palnika na gaz płynny. W tej sytuacji należy skorzystać z autoryzowanego serwisu, który wykona w bezpieczny sposób tę usługę.

Poszukując najlepszego kotła gazowego kondensacyjnego, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Wolf.

 

Kocioł na olej opałowy

 

Coraz mniej osób decyduje się na montaż tego systemu grzewczego, co wynika zwłaszcza z coraz wyższych cen oleju opałowego. Dodatkowo trzeba wygospodarować miejsce na jego przechowywanie i należy pamiętać, że instalacja kotła na olej opałowy nie kończy się na samym montażu urządzenia grzewczego, ale obejmuje również zakup i instalację specjalistycznych pojemników, w których przechowuje się olej. Do zalet tego rozwiązania można zaliczyć fakt, że kocioł na olej opałowy może być w pełni sterowany automatycznie, ponieważ wystarczy zaprogramować jego pracę za pomocą sterownika tygodniowego, aby móc całkowicie zapomnieć o istnieniu tego pieca.

 

Kotły na paliwa stałe

 

Wciąż bardzo popularne na polskim rynku. Wynika to z faktu, że piece tego typu są najtańsze, ponieważ charakteryzuje je prosta budowa. Po drugie wiele osób nie ma zbyt dużego budżetu na system grzewczy, dlatego jest to dla nich jedyna opcja. Dodatkowo kupno drewna czy węgla nie generuje wysokich kosztów, więc jest to dla nich opłacalne rozwiązanie. Osoby zamieszkujące tereny wiejskie bardzo często mają dostęp do swoich zapasów drewna, co również odciąża ich domowy budżet.

Warto wiedzieć, że wraz z rozwojem technologii powstało kilka rozwiązań pozwalających na automatyzację pewnych procesów podczas pracy kotłów na paliwa stałe. Do takich kotłów należą nowej generacji kotły na pellet i ekogroszek.

 

Ogrzewanie domu kominkiem – czy to możliwe?

 

Możesz być zaskoczony, ale w niektórych przypadkach możliwe jest ogrzanie domu kominkiem i to w bardzo skuteczny sposób. Taki kominek powinien mieć dużo mocy grzewczej, która pokryje zapotrzebowanie pomieszczeń na energię cieplną. Dodatkowo można ulokować w stropie rury przechodzące przez poszczególne pomieszczenia, aby było nimi transportowane ciepłe powietrze. Istnieje również opcja podłączenia kominka pod wymiennik ciepła do instalacji centralnego ogrzewania i standardowych grzejników. Jeżeli dom zbudowany jest z wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych, takie rozwiązanie może być jednym z lepszych – nie dość, że zadbasz o klimat, to jeszcze ciepło będzie utrzymywać się naprawdę długo.

 

Odnawialne źródła energii

 

Jeśli chcesz być eko i zadbać o środowisko naturalne, zdecyduj się na system grzewczy oparty o OZE. W pierwszej kolejności warto zainteresować się pompami ciepła, które pozyskują energię z otoczenia. Do wyboru masz głównie powietrzne i gruntowe pompy ciepła. Coraz częściej łączy się je z fotowoltaiką, ponieważ dzięki temu, że panele pobierają energię słoneczną i przekształcają ją na elektryczną, mogą zasilać pompę ciepła, co całkowicie uniezależnia właściciela pompy od dostawców energii. Jeśli nie chcesz mieć rachunków za energię i dodatkowo zależy Ci na środowisku naturalnym, koniecznie zastanów się nad tą opcją. Zwłaszcza, że można uzyskać na nią dofinansowanie m.in. z programu „Czyste powietrze”.

 

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!