Produkty

Pompa ciepła czy kocioł elektryczny?

Dodano 28.10.2021

Wybierając do domu urządzenia, które będą go ogrzewać, a także podgrzewać ciepłą wodę użytkową, wiele osób zastanawia się co będzie najlepszym rozwiązaniem — pompa ciepła czy kocioł elektryczny? Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie do prawidłowego działania potrzebuje prądu. Warto zatem porównać oba produkty i sprawdzić, które z nich będzie bardziej ekonomiczne i ekologiczne. W dzisiejszym artykule podpowiadamy zatem, co wybrać, aby koszty ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej były jak najmniejsze. 

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Ile prądu zużywa pompa ciepła, a ile kocioł elektryczny?

  2. Jak kształtują się koszty użytkowania pompy ciepła, a jak kotła elektrycznego?

  3. Jakie funkcje spełnia pompa ciepła, a jakie kocioł elektryczny?

  4. Jaki wpływ na ekologię mają oba urządzenia?

  5. Co wybrać — pompę ciepła czy kocioł elektryczny?


Ile prądu zużywa pompa ciepła, a ile kocioł elektryczny?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które stworzono z myślą o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Wspomniane rozwiązanie do pracy i wytworzenia ciepła wykorzystuje ciepło, które zgromadzone jest w powietrzu, wodzie lub gruncie. Aby jednak pompa ciepła działała bezawaryjnie i mogła oddawać ciepło z dolnego źródła do górnego, potrzebna jest energia elektryczna. Istotne w tym wypadku jest to, że dostępne na rynku pompy ciepła potrzebują niewiele energii elektrycznej, którą dostarcza się do napędu sprężarki.

O tym, czy pompa ciepła jest efektywnym urządzeniem, świadczy jej współczynnik COP. Warto zwrócić na to uwagę wybierając określone urządzenie, np. pompa ciepła, której COP wynosi 5 to urządzenie, które do wyprodukowania 5 kW ciepła pobiera jedynie 1 kW energii elektrycznej.

Decydując się na ogrzewanie kotłem elektrycznym trzeba pamiętać o tym, że 100% wyprodukowanego ciepła pochodzi z prądu z sieci. Dobrej klasy kotły elektryczne mają sprawność ~100%, co oznacza, że pobierając 1 kWh energii elektrycznej, są w stanie wyprodukować 1 kWh ciepła.

Jak kształtują się koszty użytkowania pompy ciepła, a jak kotła elektrycznego?

Osoby, które szukają opłacalnego i oszczędnego rozwiązania, podczas wyboru urządzenia grzewczego powinny wziąć pod uwagę nie tylko koszty inwestycyjne, ale także koszty eksploatacyjne.

Decydując się na pompy ciepła użytkownik musi liczyć się ze stosunkowo wysokimi kosztami inwestycyjnymi, jednak te wynagrodzą mu niskie koszty eksploatacyjne. Z kolei, wybierając ogrzewanie elektryczne należy liczyć się z niższym kosztem inwestycyjnym, jednak z dużymi kosztami eksploatacyjnymi. Widać to szczególnie w okresie zimowym, w którym rachunki za prąd wynoszą kilkaset złotych miesięcznie.

Warto również mieć na uwadze, że żywotność pompy ciepła, jeśli eksploatacja będzie przebiegała zgodnie z założeniami producenta, może wynieść nawet ponad ćwierć wieku. Dodając do tego możliwość skorzystania przez użytkownika z programu Czyste Powietrze, czy z ulgi termomodernizacyjnej, można mieć pewność, że inwestycja zwróci się w kilka lat. Dzięki temu koszty eksploatacyjne będą niezwykle niskie.

Jakie funkcje spełnia pompa ciepła, a jakie kocioł elektryczny?

Użytkownicy, którzy interesują się pompami ciepła, powinni wiedzieć, że są to urządzenia multifunkcyjne. Ogrzewają nie tylko budynki, czy ciepłą wodę użytkową, ale także można je z powodzeniem wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń. Jeżeli moc pompy ciepła zostanie dobrze dobrana, można zagwarantować sobie wysoką efektywność całego systemu. Istotne, szczególnie dla osób, które cenią sobie swobodę zarządzania swoim czasem i domem, jest to, że większością pomp ciepła można zarządzać z pozycji dedykowanej urządzeniu aplikacji. Dzięki niej możliwe jest nie tylko śledzenie systemu ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej, ale także sterowanie nimi i wykrywanie błędów i usterek.

Głównym zadaniem kotła elektrycznego jest ogrzanie pomieszczeń. Jeżeli użytkownik chce, aby dodatkowo podgrzewał także wodę, powinien zdecydować się na kocioł dwufunkcyjny, który będzie miał wbudowany zasobnik c.w.u.. Kocioł elektryczny, w odróżnieniu od pompy ciepła, nie może także chłodzić pomieszczeń. Jest to zazwyczaj proste urządzenie, którym można sterować jedynie ze sterownikiem usytuowanym w domu. Na rynku trudno znaleźć kotły elektryczne, którymi można sterować zdalnie. Takich modeli jest obecnie niewiele.

Jaki wpływ na ekologię mają oba urządzenia?

Pompa ciepła, którą dodatkowo można połączyć z fotowoltaiką, jest najbardziej ekologicznym sposobem ogrzewania zarówno domu, jak i wody. Oba rozwiązania (pompa i panele) wykorzystują odnawialne źródła energii, dzięki czemu można mówić o braku emisji szkodliwych substancji do środowiska naturalnego. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na dbałości o ekologię. Rozwiązuje bowiem problem zanieczyszczonego powietrza w Polsce. Wspomniane połączenie można zastosować zarówno w nowych obiektach, jak i  w budynkach, które poddawane są modernizacji.

Kotły elektryczne, jeśli będą w 100% zasilane odnawialnymi źródłami energii, także będą instalacją, która będzie przyjazna środowisku. Praktyka jednak pokazuje, że kotły elektryczne mają duży pobór energii, przez co standardowa instalacja fotowoltaiczna, którą montuje się w domach jednorodzinnych nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na prąd. Oznacza to, że część energii elektrycznej, która potrzebna jest do ogrzania domu musi pochodzić z krajowych elektrowni. Są one zasilane węglem, który niestety emituje dużo zanieczyszczeń do atmosfery.

Co wybrać — pompę ciepła czy kocioł elektryczny?

To, jakie urządzenie grzewcze wybierze użytkownik powinno zależeć zarówno od jego potrzeb, jak i możliwości instalacji grzewczej. By osiągnąć oczekiwane rezultaty, powinno się je dopasować do specyfiki budynku.

Jeżeli właścicielowi budynku zależy na ekologicznym i tanim rozwiązaniu, powinien zdecydować się na pompę ciepła. Wówczas zużycie i koszty energii elektrycznej można ograniczyć do minimum lub całkowicie wyeliminować, jeśli dodatkowo zamontuje się instalację fotowoltaiczną. W przypadku kotła elektrycznego także jest taka możliwość, jednak panele musiałyby mieć bardzo dużą moc.

Pompy ciepła są urządzeniami, które spełniają założenia techniczne, jakie weszły w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku (w związku ze standardem WT 2021). Łącząc pompę ciepła ze wspomnianą fotowoltaiką można sprawić, że budynek stanie się praktycznie zeroenergetyczny, czyli nie tylko tani w utrzymaniu, ale przede wszystkim ekologiczny.

Przeczytaj także:

Autor: Aneta Wojtczak

Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl!

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!