Pompa ciepła do basenu — czy warto?
Dodano 02.11.2021
Aby użytkowanie basenu było przyjemne, warto podgrzać w nim wodę to odpowiedniej temperatury. Jest na to kilka sposobów. Wystarczy zainstalować takie urządzenia jak podgrzewacze, kolektory słoneczne, czy basenowe pompy ciepła. Te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością. Mając to na uwadze, dziś chcemy przybliżyć ten temat i opowiedzieć o tym, jak działa pompa ciepła do basenu oraz jakie są zalety jej użytkowania. Postaramy się także odpowiedzieć na pytanie, czy warto zastosować to rozwiązanie.
Z artykułu dowiesz się:
Pompy ciepła są stosunkowo prostym i tanim sposobem na ogrzanie wody w basenie. Dzięki niej możliwe jest zapewnienie optymalnej temperatury wody, a co za tym idzie, także wydłużenia czasu, w którym możliwe będzie korzystanie z basenu. Pompa ciepła do basenu oraz inne akcesoria basenowe mogą sprawić, że na działce, w ogrodzie, czy na kempingu jej użytkownicy są w stanie stworzyć prywatną strefę wypoczynku. Jaką zatem wybrać najlepszą basenową pompę ciepła? Co warto wiedzieć o tego typu urządzeniach?
Dlaczego zastosowanie pompy ciepła do basenu ma sens?
Decydując się na wykorzystanie pompy ciepła do basenu, użytkownik może mieć pewność, że koszty eksploatacyjne jej użytkowania będą stosunkowo niskie. Dolnym źródłem ciepła takiego urządzenia może być powietrze. W okresie letnim jest ono ciepłe, dzięki czemu efektywność całego systemu będzie doskonała. Istotne w tym wypadku jest to, że basenowa pompa ciepła wyposażona jest w skraplacz, który został zaadaptowany w sposób pozwalający urządzeniu na bezpośredni kontakt z wodą. Istotne jest to, że skraplacz jest odporny na chemię basenową, którą trzeba regularnie stosować, aby woda była czysta.
Basenową pompę ciepła można zastosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Warto mieć przy tym na uwadze, że powietrzna pompa ciepła jest wydajniejsza niż kolektory słoneczne.
Jaka jest zasada działania pompy ciepła do basenu?
Pompę ciepła najczęściej wykorzystuje się do pogrzania ciepłej wody użytkowej. Warto mieć na uwadze, że nie musi to być jedyne zastosowanie tego urządzenia. Coraz częściej właściciele domów przy jej pomocy ogrzewają także wodę w przydomowym basenie. Rozwiązanie to jest niedrogie, dlatego tak chętnie stosowane.
Podstawowymi elementami pompy ciepła są skraplacz, parownik, sprężarka i wymiennik ciepła. W całym obwodzie krąży freon (czynnik chłodniczy), który podczas pracy pompy zmienia swój stan skupienia z ciekłego na gazowy (operacja ta zachodzi w parowniku). Rozwiązanie to sprawia, że pompa ciepła do basenu jest w stanie skutecznie i przede wszystkim za niewielkie pieniądze ogrzać wodę znajdującą się w zbiorniku.
Ile prądu zużywa pompa ciepła do basenu?
Ciągle piszemy, że wykorzystanie pompy ciepła do ogrzania wody w basenie to tanie rozwiązanie. Nasuwa się zatem pytanie — ile prądu zużywa pompa ciepła do basenu?
Basenowa pompa ciepła, która wytwarza między 6 a 8 kW ciepła, zużywa w tym celu 1 kW energii elektrycznej. Oznacza to, że dzienne zużycie prądu wynosi około 15 kWh. Wartość ta jest jednak wypadkową zużycia prądu przez dwa urządzenia — pompę ciepła do basenu oraz pompy filtracyjnej, bez której nie byłoby możliwe podgrzanie wody z użyciem pompy ciepła.
Zastanawiając się nad kosztami, warto mieć na uwadze, że pompa ciepła do basenu będzie zużywała więcej energii elektrycznej na początku sezonu, kiedy to konieczne jest podgrzanie wody w zbiorniku do określonej temperatury. Później pobór mocy będzie mniejszy, ponieważ urządzenie będzie tylko ją podtrzymywać.
Osoby, które chcą zamontować pompę ciepła do basenu, muszą wiedzieć, że koszty jej eksploatacji uzależnione są od kilku istotnych czynników:
-
metrażu basenu;
-
temperatury wody, jaką chcą osiągnąć użytkownicy (nie powinna być ona wyższa niż 40°C);
-
mocy zainstalowanej pompy ciepła;
-
współczynnika efektywności urządzenia.
Istotne jest również miejsce, w którym posadowiony jest basen — czy jest nasłonecznione, czy nie, a także czy nakładasz na niego osłonę, która będzie utrzymywała założoną temperaturę wody.
Jakie zalety ma pompa ciepła do basenu?
Pompa ciepła do basenu jest urządzeniem, które skutecznie podgrzewa wodę do optymalnej temperatury, która sięga 24-28°C. Ciekawe dla użytkowników może być to, że jej wydajność jest wyższa, niż wtedy, kiedy ogrzewa ciepłą wodę użytkową.
Podgrzewając wodę w basenie na początku sezonu, musisz liczyć się z tym, że może to potrwać od trzech dni nawet do tygodnia. Istotne jest to, że pompa ciepła będzie działała przez cały czas, bez względu na to, jaka pogoda będzie panowała na zewnątrz. Warto podkreślić, że zachmurzone niebo nie będzie miało wpływu na efektywność pompy, zupełnie inaczej, niż przy kolektorach słonecznych. Co więcej, latem straty ciepła są niższe, dzięki czemu możesz liczyć na niższe koszty utrzymania.
Jak pompa ciepła do basenu wypada na tle innych urządzeń do podgrzewania?
Jak widać, pompa ciepła do basenu ma wiele zalet. Zastanawiasz się jednak nad tym, jak jej działanie wypada na tle innych urządzeń, które także stosuje się do podgrzania wody w basenie?
Decydując się na elektryczny podgrzewacz, możesz cieszyć się niedrogim i prostym w montażu urządzeniem. Niestety późniejsze koszty użytkowania są bardzo wysokie. Oznacza to, że początkowa radość może zamienić się w smutek i wysokie rachunki za prąd.
Kolektory słoneczne to kolejne rozwiązanie, które chętnie stosuje się do podgrzewania wody w basenie. Ich eksploatacja praktycznie nic nie kosztuje, jednak trzeba mieć na uwadze wysoki koszt ich montażu. W tym wypadku użytkownik musi mieć pewność, że z basenu będzie korzystał przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Tylko wtedy inwestycja ma szansę się zwrócić.
Rozważając wszystkie „za” i „przeciw” złotym środkiem okazuje się basen wyposażony w pompę ciepła.
Przeczytaj także:
Autor: Aneta Wojtczak