Produkty

Pompy ciepła split i monoblok – czym się różnią?

Dodano 23.02.2022

Powietrzne pompy ciepła są urządzeniami, które nawet przy niskich temperaturach są w stanie pozyskać energię z powietrza atmosferycznego i przekształcić ją w ciepło. Dzięki ich pracy możliwe jest energooszczędne i ekologiczne ogrzewanie budynków, a także przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Na rynku wyróżnia się dwa rodzaje urządzeń tego typu: pompy ciepła typu monoblok oraz pompy ciepła typu split. Czym różnią się od siebie? Przede wszystkim budową. Ale czy tylko? W dzisiejszym wpisie porównamy oba rodzaje urządzeń. 

 

Jak zbudowane są pompy ciepła typu monoblok i split? 

Jeżeli zastanawiasz się nad tym które urządzenie będzie dla Ciebie lepsze — pompa ciepła split czy monoblok, koniecznie spójrz na budowę obu rozwiązań. Już na wstępie zaznaczymy, że choć oba urządzenia składają się z tych samych komponentów, w poszczególnych modelach inaczej wygląda ich rozmieszczenie. 

Pompy ciepła split wyposażone są w skraplacz (inaczej mówiąc — wymiennik ciepła), który zainstalowany jest w jednostce wewnętrznej (montowanej wewnątrz budynku). Natomiast sprężarka, parownik oraz zawór rozprężny montuje się w jednostce zewnętrznej. Jak widać, w tym wypadku układ chłodniczy został rozdzielony na dwie jednostki, które zostały połączone przewodami, po których krąży czynnik chłodniczy. 

Pompy ciepła monoblok skonstruowano w sposób, który pozwala na to, aby mechanizm chłodniczy znajdował się w jednej jednostce. Układ jest hermetyczny i w całości wykonywany fabrycznie. Pompy ciepła typu monoblok mogą składać się z dwóch jednostek — podobnie jak te typu split. Wówczas w jednostce zewnętrznej umieszczany jest hermetycznie zamknięty układ chłodniczy, podczas gdy w jednostce wewnętrznej może znajdować się np.: podgrzewacz wody, pompa obiegowa i regulator oraz trójdrożny zawór przełączający ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Jeżeli monoblok pompa ciepła posiada dwie jednostki, wówczas są one połączone przewodami wodnymi. 

 

Czy powietrzne pompy ciepła typu split i monoblok różnią się między sobą pod względem pracy? 

Pompy ciepła typu powietrze-woda w wersji monoblok i split pracują na tej samej zasadzie. W pierwszym etapie pobierają energię, która znajduje się w powietrzu i zamieniają ją w ciepło, które przekazywane jest do wody wędrującej po instalacji centralnego ogrzewania. Użytkownik musi wiedzieć, że oba typy urządzeń są niezwykle wydajne i pracują bardzo efektywnie. Zapewniają także wysoki poziom ogrzewania i chłodzenia budynków. Co więcej, pompy ciepła typu split oraz monoblok są zasilane w ten sam sposób, tj. energią elektryczną, którą można pozyskać zarówno z sieci, jak i z przydomowej instalacji fotowoltaicznej. 

 

W jaki sposób przebiega montaż obu rozwiązań? 

Kolejną rzeczą, która różni pompy ciepła typu monoblok od tych typu split, jest ich montaż. W przypadku tych pierwszych fachowiec nie ingeruje w układ chłodniczy, który jest hermetycznie zamknięty. Tutaj wykonuje jedynie podłączenie po stronie wodnej. Oznacza to, że specjalista nie musi posiadać uprawnień F-gazowych. Wspomniany, hermetycznie zamknięty układ chłodniczy sprawia, że tego typu powietrzne pompy ciepła są całkowicie szczelne (jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek rozszczelnienia układu, a tym samym ubytku gazu chłodniczego, pompa będzie pracować nieprawidłowo, co od razu będzie można zauważyć). Oznacza to, że zaproponowany w tego rodzaju urządzeniu hermetyczny układ chłodniczy całkowicie eliminuje wystąpienie wycieków gazu, a tym samym znacznie ogranicza możliwość popełnienia błędów podczas montażu pompy ciepła. 

Instalacja pompy ciepła typu split wymaga od specjalisty, aby podczas montażu urządzenia wykonał część instalacji chłodniczej. Dlatego też fachowiec musi posiadać dodatkowe uprawnienia chłodnicze (wymienione wyżej uprawnienia F-gazowe). 

 

Czym różnią się między sobą pompy ciepła monoblok i split, jeśli chodzi o ich użytkowanie? 

Split pompa ciepła, ze względu na to, że nie posiada hermetycznie zamkniętego układu chłodniczego, wymaga corocznego przeglądu szczelności. Co więcej, urządzenia split, których moc jest wyższa niż 10 kW muszą mieć także założoną tzw. kartę produktu. 

Coroczne kontrole oraz zakładanie karty produkty nie są wymagane, jeśli użytkownik wybierze pompy ciepła typu monoblok. W tym wypadku jednak, w przeciwieństwie do pomp ciepła typu split, wymagane jest zabezpieczenie przed zamarzaniem wody, która krąży pomiędzy jednostką zewnętrzną a budynkiem. Jest to zabezpieczenie, które wykonuje się na wypadek pojawienia się dłuższych przerw w dostawie prądu, jakie mogą pojawić się w czasie mrozów. By układ był prawidłowo zabezpieczony przed zamarznięciem, należy wykonać tzw. ochronę pasywną. Można ją stworzyć z przyłączy elastycznych lub wykorzystać medium niezamarzające (np. gotowy roztwór glikolu etylenowego), a także zawór opróżniający. 

 

Podsumowanie 

Zastanawiasz się nad wyborem powietrznej pompy ciepła? Mamy nadzieję, że przekazane informacje pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję. Poniżej podsumujemy najważniejsze informacje: 

  • oba rodzaje pomp ciepła są w stanie pracować równie efektywnie; 
  • pompy ciepła typu split są tańsze, jeśli chodzi o ich zakup, jednak ich montaż związany jest z pracami, które trzeba wykonać w układzie chłodniczym, a to oznacza regularne kontrole, które zwiększają koszt użytkowania urządzenia; 
  • pompy ciepła monoblok należą do droższych urządzeń, jednak ich montaż jest znacznie łatwiejszy i obarczony mniejszym ryzykiem, jeśli chodzi o popełnienie błędów. Dodatkowe koszty związane są jedynie z ewentualnym uszkodzeniem układu, jeśli przewody pompy nie zostaną na początku prawidłowo zabezpieczone przed przemarznięciem. 

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już wszystko na temat różnic pomiędzy powietrznymi pompami ciepła typu monoblok i split. Jeżeli jednak podczas czytania narodziły się jakieś pytania, skontaktuj się ze specjalistami, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum. 

 

Przeczytaj także: 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!