Produkty

Jak dobrać moc do pompy ciepła

Dodano 17.11.2021

Pompy ciepła to ekologiczne rozwiązania, które stają się coraz bardziej popularne wśród właścicieli gospodarstw domowych. Nic w tym dziwnego, ponieważ obecnie jest to jedno z najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej, które są dostępne na rynku. Warto przy tym mieć na uwadze, że najniższe rachunki i długą żywotność urządzenia uzyska się w momencie, kiedy pompa ciepła będzie odpowiednio dobrana do inwestycji. W tym wypadku szczególną uwagę należy zwrócić na moc pompy ciepła. To ona odpowiada za równomierną pracę urządzenia, zmniejsza ryzyko skrócenia jego żywotności, a także zmniejsza ryzyko niedogrzania budynku. Jak dobrać moc pompy ciepła, aby mieć pewność, że to rozwiązanie będzie najlepszym z możliwych?

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego zapotrzebowanie energetyczne budynku jest ważne przy wyborze pompy ciepła i jak je sprawdzić?

  2. Na jakie parametry zwrócić uwagę dobierając moc pompy ciepła?

  3. Jak dobrać moc pompy ciepła gruntowej?


Ogrzewanie budynku i przygotowywanie ciepłej wody użytkowej jest jednym z podstawowych elementów normalnej egzystencji człowieka. Nic zatem dziwnego, że każdy poszukuje rozwiązań, które ułatwią to zadanie. Jednym z nich jest z pewnością pompa ciepła. Aby użytkownik czuł się w swoim domu komfortowo, powinna mieć określone parametry. Jednym z nich jest z pewnością odpowiednia moc. Decydując się na tego typu urządzenie, warto wiedzieć, co wziąć pod uwagę, aby wspomniany parametr był dopasowany do potrzeb budynku.

Dlaczego zapotrzebowanie energetyczne budynku jest ważne przy wyborze pompy ciepła i jak je sprawdzić?

Każdy inwestor, któremu zależy na prawidłowym doborze pompy ciepła, powinien w pierwszej kolejności wyznaczyć zapotrzebowanie na moc cieplną budynku. Inwestorzy, którzy niedawno zdecydowali się na budowę domu mają w tym wypadku ułatwione zadanie. Wystarczy bowiem, że projektant zapozna się z dokumentacją oraz wykazem wybranych materiałów budowlanych i na tej podstawie wykona charakterystykę energetyczną. Obliczenia te pozwolą najdokładniej określić straty i zysk energii w budynku.

Jeżeli inwestor nie ma odpowiednich dokumentów, które pozwolą szybko określić zapotrzebowanie energetyczne budynku, istnieje kilka możliwości, aby dokonać takich obliczeń:

  • ustalenie zapotrzebowania na podstawie ilości zużytego w ostatnich latach paliwa;

  • wykorzystanie wiedzy i doświadczenia firm, które wykonują audyty energetyczne budynku, określają ilość energii, jaka potrzeba jest do utrzymania określonej przez inwestora temperatury.

Obliczenia strat energii, które oparto na powierzchni, wieku oraz kubaturze budynku i użytych do jego ocieplenia materiałów mogą być skutecznym rozwiązaniem, jednak warto mieć na uwadze, że są obarczone największym błędem.

Dla prawidłowego obliczenia mocy pompy ciepła nie bez znaczenia jest również strefa klimatyczna, w jakiej znajduje się budynek.

Na jakie parametry zwrócić uwagę dobierając moc pompy ciepła?

Jeżeli zastanawiasz się jak dobrać moc pompy ciepła powinieneś wiedzieć, że głównym parametrem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest punkt biwalentny. Jest to temperatura, która sprawia, że w urządzeniu załącza się dodatkowe, szczytowe źródło ciepła. Najczęściej jest to grzałka elektryczna. Dla przykładu — w powietrznych pompach ciepła aroTHERM od Vaillant wspomniany punkt powinien wypadać w okolicy 10°C, w zależności od tego, w jakiej strefie klimatycznej znajduje się budynek.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę zastanawiając się jaka moc pompy ciepła będzie najlepsza, jest dobór dolnego źródła. Mowa tutaj o gruntowych pompach ciepła.

Szukając odpowiednich rozwiązań, warto mieć na uwadze, że temperatura gruntu, jeśli dolne źródło zostało dobrze zaprojektowane, jest stabilniejsza, niż temperatura otoczenia. Oznacza to, że biorąc pod uwagę kupno gruntowej pompy ciepła, należy kierować się innymi założeniami, niż podczas kupna pozostałych urządzeń (powietrznej lub wodnej pompy ciepła).

Decydując się na montaż pompy ciepła typu solanka-woda w budynkach jednorodzinnych, inwestor powinien mieć na uwadze, że urządzenie powinno zapewnić oczekiwany komfort, bez konieczności montowania dodatkowego źródła ciepła. Wmontowana we wspomniane urządzenie grzałka elektryczna przydaje się podczas pierwszego nagrzewania budynku oraz w sytuacjach ekstremalnych, kiedy grozi mu nadmierne wychłodzenie.

Niezbędnym elementem całej instalacji jest wymiennik gruntowy. Spełnia on funkcję magazynu energii. Okazuje się zatem, że dobór dolnego źródła ciepła jest równie ważny, co moc pompy ciepła. Energia, która została zmagazynowana w gruncie jest pobierana i przekazywana do pompy ciepła. Następnie zadaniem urządzenia jest przekazanie i rozprowadzenie go po budynku. Oznacza to, że wielkość dolnego źródła powinna być równa mocy chłodniczej pompy oraz wydajności cieplnej gruntu.

Jeżeli dolne źródło będzie zbyt małe, może dojść do jego spadku temperatury, co oznacza wzrost kosztów eksploatacji, a także możliwość awaryjnego wyłączenia się pompy ciepła.

Jak dobrać moc pompy ciepła gruntowej?

Choć moc pompy ciepła jest jednym z najważniejszych parametrów, na którym należy się skupić wybierając urządzenie, należy mieć na uwadze, że nie tylko na nim inwestor powinien skupić swoją uwagę.

Porównując urządzenia dostępne na rynku, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak budowa pompy ciepła, automatyka, pobór prądu i oczywiście wartość współczynnika COP.

Nie ulega wątpliwości, że pompa ciepła jest inwestycją na długie lata, dlatego podczas ostatecznego wyboru dobrze jest skontaktować się z fachowcami, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości. Hurtownia instalacyjna to doskonałe miejsce, aby uzyskać rzetelne informacje.

Przeczytaj także:

 

Autor: Aneta Wojtczak

Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl!

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!