Produkty

W jaki sposób wybrać kocioł gazowy? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Beretta.

Dodano 27.05.2022

Choć wybór kotła gazowego do domu może wydawać się prostym zadaniem, to jednak nie do końca jest to prawda. Dziś na rynku można znaleźć bardzo dużo różnych rodzajów kotłów m.in. konwencjonalne i kondensacyjne różniące się parametrami, które mają wpływ na ogrzewanie domowych pomieszczeń. Zakup kotła powinien być oparty o fachową wiedzę, aby komfort termiczny w budynku był zapewniony w 100%. Do tego dochodzi podgrzewanie wody użytkowej. Dlatego też, zamiast szukać rozwiązania na własną rękę, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. W artykule tym odpowiadamy na pytanie, czym kierować się podczas zakupu kotła gazowego.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Lepszy kocioł konwencjonalny czy kondensacyjny?
  2. Lepszy kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?
  3. O czym jeszcze warto pamiętać wybierając piec gazowy?

Zobacz inne nasze PORADY 


Kocioł konwencjonalny czy kondensacyjny?

 

Wiele osób podczas wybierania kotła gazowego kieruje się ceną, co może być niestety dość dużym błędem. Kupując kocioł gazowy, cena nie powinna grać tak ważnej roli, ponieważ w przypadku tego urządzenia najważniejsze są odpowiednio dobrane parametry do danego budynku. Jeśli wybierzesz kocioł, który nie będzie w stanie zapewnić prawidłowego komfortu termicznego, ponieważ np. ma zbyt małą moc, to wówczas skazujesz się na dodatkowe koszty związane np. z wymianą urządzenia grzewczego lub koniecznością dogrzewania pomieszczeń za pomocą innych sposobów.

Kotły konwencjonalne są najtańszymi kotłami gazowymi na rynku. Posiadają otwartą komorę spalania i nie są tak bezpieczne w obyciu, jak kotły kondensacyjne. Przez to, że posiadają otwartą komorę, muszą pobierać powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują, co nie jest zbyt bezpiecznym rozwiązaniem. Dlatego też tradycyjne kotły atmosferyczne zaczynają być powoli wycofywane z rynku.

Kotły kondensacyjne są natomiast wyposażone w zamkniętą komorę spalania, co oznacza, że pobierają powietrze z zewnątrz budynku. Ich cena jest wyższa niż w przypadku z otwartą komorą spalania, jednak warto wziąć pod uwagę sprawność tych urządzeń, która wynosi nawet 109%. Skąd taki wynik? Wszystko dzięki temu, że urządzenie to odzyskuje ciepło również ze spalin, a im większą sprawność posiada kocioł, tym mniej pobiera paliwa. Dzięki temu możemy liczyć na niższe rachunki za ogrzewanie. Jednym z przykładowych kotłów kondensacyjnych, na który warto zwrócić uwagę, jest EXCLUSIVE GREEN HE 25 R.S.I.

 

Lepszy kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?

 

Wszystko zależy od powierzchni danego lokum i od tego, w jaki sposób chcemy przygotowywać ciepłą wodę użytkową.

·      Kotły kondensacyjne jednofunkcyjne współpracują razem z dużym zasobnikiem c.w.u., który posiada pojemność wynoszącą nawet 100 litrów. Dzięki temu włączają się one dość rzadko, co sprawia, że są to długoletnie urządzenia. Kotły jednofunkcyjne pozwalają na posiadanie dostatecznej ilości ciepłej wody, dlatego można wykorzystać je do poboru wody jednocześnie z kilku miejsc. Ich cena jest wyższa w porównaniu do kotłów dwufunkcyjnych i należy zorganizować na jego montaż więcej miejsca, ponieważ w grę wchodzi nie tylko kocioł, ale również zbiornik. Urządzenia te dedykowane są do domów o większym metrażu, gdzie znajduje się więcej niż jedna łazienka.

·      Kotły kondensacyjne dwufunkcyjne ogrzewają dom i przygotowują ciepłą wodę użytkową, ale w sposób przepływowy. Oznacza to, że podgrzewają tylko taką ilość wody, która ma być pobrana w danym momencie. Urządzenia te mają już wbudowany zasobnik, jednak mniejszy niż w przypadku kotła kondensacyjnego jednofunkcyjnego. Ich pojemność wynosi od 20 do 60 litrów. Mimo kompaktowych wymiarów muszą posiadać dużą moc, aby móc skutecznie podgrzewać wodę. Jednak przez to, że włączają się za każdym razem, kiedy np. myjemy ręce, zużywają o wiele więcej paliwa niż kotły jednofunkcyjne. Dedykowane są do mieszkań o mniejszym metrażu. Powinny być montowane w niedalekiej odległości od miejsca poboru wody.

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając piec gazowy?

 

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ceni sobie możliwość zdalnego zarządzania systemem ogrzewania. W przypadku kotłów kondensacyjnych jest to jak najbardziej możliwe. W ofercie firmy Beretta znajdziesz programator Be Smart pozwalający na zachowanie komfortu cieplnego w domu, zminimalizowanie zużycia paliwa i niższe koszty ogrzewania. Dzięki takiemu systemowi możesz kontrolować pracę kotła nawet wtedy, kiedy nie ma Cię w domu. Wszystko zrobisz za pomocą dedykowanej aplikacji do zainstalowania na urządzeniu przenośnym.

Pamiętaj również o tym, aby zapewnić swojemu urządzeniu szybki dostęp do serwisu. Coroczny serwis oczywiście jest ważny, jednak bardziej chodzi tu o to, aby producent danego kotła gazowego miał blisko Ciebie autoryzowanych serwisantów, którzy w razie usterki, szybko zareagują.

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!