Produkty

Zalety pieców dwufunkcyjnych. Jak działa piec gazowy dwufunkcyjny i jak dobrać moc pieca dwufunkcyjnego?

Dodano 29.06.2022

Jeżeli w Twoim domu nie ma miejsca na kotłownię, a chcesz zamontować piec gazowy, wówczas jednym z lepszych wyborów będzie piec dwufunkcyjny. Nie tylko zadba on o ogrzanie pomieszczeń, ale również dostarczy Ci ciepłą wodę użytkową. Jeżeli zależy Ci na tym, aby kocioł generował większą ilość c.w.u., możesz zdecydować się na zamontowanie zasobnika warstwowego. Na kocioł dwufunkcyjny decyduje się dziś wiele osób. Z poniższego materiału dowiesz się, dlaczego!

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Z czego zbudowany jest piec dwufunkcyjny?
  2. W jaki sposób działa piec dwufunkcyjny?
  3. Na jakie parametry kotła dwufunkcyjnego należy zwrócić uwagę?
  4. W jaki sposób dobrać moc pieca dwufunkcyjnego do danego budynku?
  5. Jakie są rodzaje kotłów dwufunkcyjnych?
  6. Kiedy warto zdecydować się na montaż kotła dwufunkcyjnego?

Zobacz inne nasze PORADY 


Z czego zbudowany jest piec dwufunkcyjny?

 

Konstrukcja kotłów dwufunkcyjnych zbudowana jest z:

·      Pompy obiegowej odpowiadającej za odpowiednie krążenie wody w instalacji.

·      Manometru lub czujnika ciśnienia.

·      Wymiennika ciepła.

·      Armatury i orurowania gazowego oraz wodnego.

·      Palnika gazowego i zapłonnika.

·      Zaworu trójgłowego, którego zadaniem jest przełączenia trybów pracy kotła.

 

Dodatkową i bardzo przydatną funkcją kotłów dwufunkcyjnych jest możliwość odzyskiwania ciepła ze spalin, a wszystko dzięki dodatkowemu wymiennikowi ciepła, który pobiera energię cieplną ze spalin i przekazuje ją do ogrzewania wody.

 

W jaki sposób działa piec dwufunkcyjny?

 

Zapłonnik generuje iskrę, dzięki której gaz dostarczony do palnika zapala się. Następnie rozpalony gaz podgrzewa wodę, która transportowana jest przez płytowy wymiennik ciepła. Im większa powierzchnia wymiennika, tym ogrzewanie jest szybsze. Duża część energii cieplnej pobierana jest ze spalonego gazu. Pompa cyrkulacyjna odpowiada za prawidłowy obieg wody w instalacji. Woda, która znajduje się w wymienniku, nie będzie posiadać zbyt wysokiej temperatury, dzięki temu, że pompa zostaje uruchomiona wtedy, kiedy iskra pojawi się na wymienniku.

 

W jaki sposób dobrać moc pieca dwufunkcyjnego do danego budynku?

 

Kotły dwufunkcyjne sprawdzą się zarówno w mieszkaniach, jak i domach. Najczęściej pierwszym kryterium, na podstawie którego zostaje dobrany piec do danego metrażu, jest jego moc. Inne kwestie, które również powinny zostać wzięte pod uwagę, podczas dobierania mocy kotła do danej powierzchni jest:

·      Ocieplenie budynku – grubość i jakość warstwy izolacyjnej.

·      Wysokość pomieszczeń, a więc i kubaturę ogrzewanego mieszkania lub budynku.

·      Ilość ścian wewnętrznych i zewnętrznych – w przypadku mieszkania.

 

Dane te są brane pod uwagę, podczas wyliczania mocy kotła grzewczego.

 

Na jakie parametry kotła dwufunkcyjnego należy zwrócić uwagę?

 

Poniżej znajdziesz kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę, wybierając kocioł dwufunkcyjny?

 

·      Rodzaj paliwa gazowego – na rynku możesz zakupić kotły na metan a także butan i propan. Jednakże gaz ziemny składa się praktycznie w całości z metanu, dlatego powinieneś zdecydować się na tę pierwszą opcję.

·     Moc cieplna – jeden z ważniejszych parametrów. Oblicza się go na podstawie informacji o powierzchni danego lokum i bierze się pod uwagę również zastosowaną izolację ścian zewnętrznych oraz materiały.

·      Klasa energetyczna – parametr ten łatwo określić – im więcej plusów przy literce A, tym bardziej energooszczędne będzie to urządzenie.

·     Sprawność – określa ją ilość uzyskanej energii cieplnej do wartości opałowej spalanego paliwa. Kocioł gazowy dwufunkcyjny niekondensacyjny posiada sprawność na poziomie ok. 95%. Natomiast w przypadku kotłów kondensacyjnych wartość ta wynosi ponad 100%, co może już dziwić użytkowników. Nie oznacza to jednak, że podczas pracy kocioł uzyskuje więcej energii, niż jest w stanie jej dostarczyć. Wartość ta rozbija się o wzór, dzięki któremu oblicza się sprawność pieców dwufunkcyjnych. Sprawność kotła oblicza się poprzez podzielenie uzyskanego w procesie spalania ciepła przez wartość opałową paliwa. Wynik ten mnoży się razy 100%.

Kocioł kondensacyjny wykorzystuje parę wodną znajdującą się w spalinach, pobierając od niej ciepło, a następnie wykorzystując ją do podgrzania ciepłej wody, która krąży w instalacji ciepłej wody użytkowej lub centralnego ogrzewania. Dlatego też proces kondensacji pary wodnej prowadzi do tego, że ilość ciepła, które jest uzyskiwane w procesie spalania gazu, jest większa niż wartość opałowa.

·      Wymiary kotła – zawsze zanim zdecydujesz się na dany model kotła sprawdź, czy na pewno zmieści się w miejscu, w którym ma być zamontowany.

 

Jakie są rodzaje kotłów dwufunkcyjnych?

 

Kotły dwufunkcyjne dzielą się głównie ze względu na sposób montowania, a więc na rynku spotkamy:

  • Kotły wiszące – najlepiej sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na zamontowanie kotła stojącego.
  • Kotły stojące – wybierane najczęściej do domów, w których znajduje się kotłownia. Jeżeli kocioł musi mieć duży zasobnik ciepłej wody, wtedy także stosuje się tylko kotły stojące. Gdyby zamocowało się do ściany kocioł gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny z dużym zasobnikiem, wówczas ściana mogłaby nie wytrzymać wagi urządzenia.
  • Kotły z otwartą komorą spalania – powoli wycofywane z rynku przez wzgląd na bezpieczeństwo ich użytkowania. Urządzenia te pobierają powietrze z wewnątrz pomieszczenia, w którym jest zainstalowany kocioł. Wówczas w łazience lub kotłowni musi być zapewniona odpowiednia wentylacja. Jeżeli użytkownik nie byłby w stanie dostarczyć prawidłowej ilości tlenu, wtedy mogłoby dojść do powstania dwutlenku węgla, który jest bardzo niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia,
  • Kotły z zamkniętą komorą spalania – to urządzenie z kolei pobiera powietrze z zewnątrz, dlatego jest bezpieczniejszym wyborem niż kocioł z otwartą komorą spalania. Nie występuje tu ryzyko powstania czadu.

 

Kiedy warto zdecydować się na montaż kotła dwufunkcyjnego?

 

Nad zakupem kotła dwufunkcyjnego, warto zastanowić się, gdy:

·      Odległość kotła od punktów poboru wody jest dość mała – max. 8-10 metrów.

·      Mało prawdopodobne jest to, że woda będzie pobierana jednocześnie z dwóch lub większej ilości punktów poboru wody.

 

Jeżeli budujesz dom wielorodzinny lub jednorodzinny, w którym znajduje się więcej niż jedna łazienka, a także, gdy mieszka w niej więcej niż 4 osoby, wówczas piec dwufunkcyjny nie będzie stanowił najlepszego wyboru.

 

Potrzebujesz wysokiej jakości kotła dwufunkcyjnego? Praktycznie każda hurtownia instalacyjna współpracująca z IK, przedstawi Ci jakościowe rozwiązania pochodzące od renomowanych producentów systemów grzewczych na rynku.

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

 

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!