Produkty

Grzejnik stalowy, żeliwny, aluminiowy czy kamienny?

Dodano 25.01.2022

Grzejniki to końcowe elementy instalacji C.O., które często stosowane są w domach i budynkach użyteczności publicznej. Warto podkreślić, że jest to także jedyna widoczna w pomieszczeniach część wspomnianego systemu. Dlatego też wybierając odpowiedni grzejnik, warto zwracać uwagę nie tylko na jego sprawność cieplną, ale także na wygląd. Dostępne na rynku kaloryfery wykonane są z różnych materiałów, dlatego przed ostatecznym wyborem warto sprawdzić, który rodzaj sprawdzi się w Twoim przypadku. W dzisiejszym wpisie porównamy grzejnik stalowy z aluminiowym, żeliwnym i kamiennym. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pozwolą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie. 

Grzejniki cieszą się niesłabnącą popularnością. Producenci tego typu rozwiązań prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach, które pozwalają zdobyć kolejnych Klientów — spełnić ich oczekiwania, a także żyć w zgodzie z przepisami prawa. Chcąc wybrać najlepsze rozwiązanie, warto prześledzić produkty dostępne na rynku. 

 

Czym wyróżnia się grzejnik stalowy? 

Grzejnik stalowy doskonale sprawdzi się do ogrzewania pomieszczeń w domu jednorodzinnych oraz budynkach użyteczności publicznej, gdzie nie pojawiają się środki mogące powodować korozję. Grzejniki stalowe wykonuje się z wcześniej wytłoczonych i automatycznie zgrzewanych arkuszy blachy. Ta jest walcowana na zimno, odtłuszczana, fosforowana i gruntowana farbą podkładową. Ostatnim z etapów tworzenia jest powlekanie epoksydowo-poliestrową białą farbą proszkową z połyskiem, która jest zgodna z obowiązującą normą (RAL 9003). Najczęściej dostępnymi na rynku są grzejniki stalowe płytowe. 

Jakie informacje trzeba wziąć pod uwagę wybierając grzejnik stalowy? 

Jedną z największych zalet grzejników stalowych jest fakt, że są doskonałym rozwiązaniem, gdy w budynku montowane jest tradycyjne ogrzewanie grawitacyjne. Co więcej, płytowe grzejniki stalowe sprzedawane są w wielu rozmiarach, dzięki czemu użytkownik jest w stanie dopasować je do swoich potrzeb i wielkości pomieszczenia, w którym mają się znaleźć (tutaj należy zwrócić uwagę na moc grzewczą urządzenia. 

Kolejnym atutem tego typu kaloryferów jest ich wysoka efektywność i możliwość zwiększenia mocy. W zależności od wielkości przestrzeni, jaką mają ogrzać, wystarczy wykorzystać dwie albo trzy płyty, aby we wnętrzu panowała komfortowa temperatura. Istotna jest również ich prosta obsługa. 

Skoro powiedzieliśmy o zaletach grzejników stalowych, należałoby także wspomnieć o mankamentach produktów. Niestety produkty te są wrażliwe na jakość wody, jaka płynie w instalacji. Co więcej, nie można ich wykorzystać, jeśli instalację wykonano w systemie otwartym. Decydując się na ten produkt, trzeba także pamiętać o zamontowaniu bariery antydyfuzyjnej. 

 

Na co zwrócić uwagę wybierając grzejnik żeliwny? 

Grzejniki żeliwne to rozwiązanie długowieczne. Ich żywotność sięga nawet 50 lat. Porównując je do grzejników stalowych, nie sposób nie zauważyć, że cechuje je większa objętość wody i bezwładność. Mówiąc prościej — grzejnik żeliwny wolniej się nagrzewa i wolniej stygnie. Kaloryfery tego typu doskonale sprawdzają się w starszych budynkach, w których można zaobserwować grubsze ściany. Warto jednak podkreślić, że obecnie wracają do łask.  

Największą zaletą tego typu kaloryferów jest silna konstrukcja. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach, które urządzone zostały w stylu retro. 

 

Jakich zalet spodziewać się po grzejniku aluminiowym? 

Grzejniki aluminiowe doskonale sprawdzają się w każdej instalacji grzewczej, która oparta jest na systemie zamkniętym, np.: 

  • samodzielnych instalacjach; 
  • instalacjach centralnych; 
  • jedno- lub dwururowych instalacjach. 

Grzejnik aluminiowy sprawdzi się w instalacjach, które zbudowane są z elementów wykonanych ze stali, miedzi, mosiądzu, żeliwa, aluminium, a także tworzyw sztucznych. Jeżeli użytkownik zdecyduje się na łączenie kaloryfera z rurami wykonanymi z miedzi, powinien wybrać złączkę wykonaną z żeliwa lub stali. Co więcej, połączenie powinno być uszczelnione taśmą teflonową. 

Grzejnik aluminiowy — jakich zalet spodziewać się po rozwiązaniu? 

Grzejnik aluminiowy posiada wiele zalet, jednak największą z nich są oszczędności! Decydując się na to rozwiązanie oszczędzasz: 

  • wodę — kaloryfer aluminiowy 10-członowy do prawidłowego działania potrzebuje zaledwie 3 litry wody. To znacznie mniej, niż potrzebują inne rodzaje grzejników. 
  • energię — grzejnik aluminiowy jest znacznie lżejszy, niż np. stalowy czy żeliwny o tej samej mocy grzewczej, dzięki czemu szybciej się nagrzewa i oddaje ciepło otoczeniu. Dzięki temu użytkownik płaci mniejsze rachunki, a także ma wyższy komfort cieplny. 
  • pieniądze — wybierając grzejnik aluminiowy żeberkowy lub tradycyjny, inwestor może liczyć na jego atrakcyjną cenę. Produkt może być nawet o 50% tańszy, niż kaloryfery wykonane ze stali lub żeliwa. Co więcej jest także odporny na korozję, co oznacza, że nie trzeba będzie często go wymieniać. 

 

Jakie cechy mają grzejniki kamienne? 

Choć drewno i kamień towarzyszyły człowiekowi od początków jego istnienia, obecnie często zapominamy o tych naturalnych surowcach. Ekologiczne rozwiązania służyły do wykonywania przedmiotów i narzędzi codziennego użytku, jednak wraz z rozwojem przemysłu zostały wyparte przez inne rozwiązania. Warto jednak mieć na uwadze, że grzejniki mogą być także wykonane z naturalnych materiałów, które także doskonale sprawdzą się w roli przewodnika cieplnego. 

Podsumowanie 

Próbujesz odpowiedzieć na pytanie — grzejnik stalowy czy aluminiowy i ciągle nie wiesz, który będzie lepszy? Skontaktuj się z fachowcami współpracującymi z Instal-Konsorcjum, którzy pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru. Specjaliści, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna GIK z pewnością odpowiedzą na każde z Twoich pytań. 

 

Przeczytaj także: 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę grzejników na ik.pl! 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!