Produkty

Warunki Techniczne — kto i jakie założenia musi spełnić w ramach Zielonej Transformacji?

Dodano 11.02.2022

Budowa domu od 1 stycznia 2021 roku może odbywać się, jeśli jest zgodna z przepisami znowelizowanego Prawa Budowlanego. Od tego dnia w życie weszły nowe przepisy, które dotyczą warunków technicznych, jakie należy spełnić budynki oraz ich usytuowanie, jeśli chodzi o ich energooszczędność. 

 

Co się zmieni w prawie budowlanym po 1 stycznia 2021 roku? 

Warunki techniczne 2021 (w skrócie WT 2021) to zbiór zasad, które muszą spełnić obiekty budowane od 1 stycznia 2021 roku. Wprowadzone zasady są następstwem proekologicznej postawy Parlamentu Europejskiego i wprowadzenia Zielonej Transformacji. Wspomniany podmiot w 2010 roku uchwalił dyrektywę, która dotyczy charakterystyki energetycznej budynków. Dyrektywa obowiązuje wszystkie kraje członkowskie UE, ma doprowadzić do tego, że wszystkie nowopowstałe domy będą mogły nosić status zeroenergooszczednych, czyli takich, które nie będą wykazywały zużycia energii. Warto pamiętać również o tym, że przepisy dotyczą także starszych budynków, które będą modernizowane. Powinny być dostosowane w taki sposób, aby w znacznym stopniu zminimalizować konieczność korzystania z energii pierwotnej. 

Nowe warunki musi spełnić każdy inwestor, który otrzymał pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2021 roku. Co więcej, warto mieć na uwadze, że nowe standardy będą obowiązywać także inwestorów, którzy nie sfinalizowali formalności przed wejściem w życie przepisów oraz każdego modernizowanego lub rozbudowywanego budynku. 

Jakie najważniejsze zmiany zakładają warunki techniczne 2021? 

Do najważniejszych zmian, jakie weszły w życie wraz z nowymi przepisami należą: 

  • wartość wskaźnika EP, czyli zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, która potrzebna jest do ogrzewania, wentylacji oraz chłodzenia i oświetlania, od 1 stycznia 2021 roku nie może przekroczyć 70 kWh/m2 dla budynków jednorodzinnych, 65 kWh/m2 dla budynków wielorodzinnych, 75 kWh/m2 dla budynków mieszkania zbiorowego, 70 kWh/m2 dla budynków gospodarczych, magazynowych i produkcyjnych. 
  • współczynnik przenikania ciepła (U) od 1 stycznia 2021 roku nie będzie mógł przekroczyć wartość 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych, oraz 0,9 W/m2K, jeśli chodzi o okna (w tym także okna połaciowe) oraz drzwi balkonowe. 

Aby możliwe było spełnienie założeń nowych warunków technicznych, jeśli chodzi o zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię pierwotną, działania w tym zakresie powinny być wsparte przez wprowadzanie odnawialnych źródeł energii (OZE), w skład których wchodzą: 

  • montaż paneli fotowoltaicznych; 
  • instalacja kolektorów słonecznych; 
  • wyposażenie budynku w kotły spalające biomasę; 
  • wykorzystanie pomp ciepła. 

Aby móc ocenić wykorzystanie rozmaitych urządzeń, które odpowiedzialne są za produkcję ciepła oraz ciepłej wody użytkowej, a także wentylacji, czy klimatyzacji, trzeba przyjrzeć się współczynnikowi nakładu odnawialnej energii pierwotnej wi, który różni się w zależności od wykorzystania źródła energii. 

 

Jakie elementy regulują nowe warunki techniczne, które weszły w życie w 2021 roku? 

Budynki, które powstaną po 1 stycznia 2021 roku muszą generalnie spełnić jedno założenie: być samowystarczalne. 

Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim trzech obszarów: 

  1. Modernizacja kotłów grzewczych. 
  2. Ograniczenie zapotrzebowania budynków na energię pierwotną. 
  3. Zwiększenie energooszczędności budynków. 

Chcąc spełnić surowe normy unijnych dyrektyw dotyczące budowy nowych domów, inwestorzy mogą korzystać z różnego rodzaju dotacji i dofinansowań. Jedną z propozycji jest program "Czyste Powietrze", który pozwoli inwestorowi wymienić stary kocioł na pompę ciepła. 

Dotację "Czyste Powietrze" można otrzymać na modernizację istniejącego budynku, jak również na wyposażenie  w określone urządzenia tych obiektów, które dopiero powstają. Uzyskane środki można przeznaczyć nie tylko na wymianę stolarki okiennej, czy ocieplenie budynku, ale również na kupno lub wymianę urządzenia grzewczego. 

Właściciele domów mogą także w ramach programu starać się o ulgę termomodernizacyjną, która uprawni ich do odliczenia od podstawy podatku wydatków, które ponieśli na materiały budowlane, urządzenia oraz usługi, które związane są z wykonaniem termomodernizacji w domu jednorodzinnym. 

 

Czy w myśl nowych warunków technicznych odnawialne źródła energii będą obowiązkowe? 

Przyglądając się parametrom kotłów węglowych i kotłów gazowych, nie sposób nie zauważyć, że nie spełniają one wytycznych, które zapisane zostały w nowym prawie budowlanym. Aby spełnić wymagania unijnej dyrektywy, inwestor powinien postawić na odnawialne źródła energii albo na nowoczesny kocioł. Warto zwrócić uwagę na to, że obecnie ceny kupna pompy ciepła, czy instalacji fotowoltaiki są znacznie niższe, niż kilka lat temu, dlatego wybór odnawialnych źródeł energii będzie najkorzystniejszy. 

Podsumowanie 

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na budowę lub modernizację domu po 1 stycznia 2021 roku nie mają łatwego życia. Surowe zapisy dyrektywy unijnej sprawiły, że budynki, których są właścicielami muszą spełniać normy obiektu energooszczędnego. Warto jednak sprostać postawionym wyzwaniom. Zachowanie odpowiednich parametrów i wybór odpowiednich urządzeń sprawią, że nie tylko poprawi się komfort użytkowania budynku, ale także zmniejszy emisyjność zanieczyszczeń, dzięki czemu możliwa będzie ochrona środowiska naturalnego. 

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!